Tüm E-Ticaret Siteleri Kayıt Altına Alınacak

Tüm E-Ticaret Siteleri Kayıt Altına Alınacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kuracağı ve alışveriş sitelerini kayıt altına alacağı açıklandı. Tüm alışveriş siteleri, mobil siteler ve mobil uygulamalar, bakanlığa bildirilerek, kayıt altına alınacak. E-ticaret siteleri, bakanlığın talep ettiği tüm verileri bu sisteme girecek.

Alışveriş sitesi ve mobil uygulama kuran işletmeler, TC kimlik, vergi kimlik ve MERNİS numaralarını bakanlığa bildirecek. Her alışveriş sitesi, kayıtlı elektronik postaya sahip olacak. İnternet siteleri sisteme kayıt işlemlerini 1 Haziran 2017’ye kadar tamamlayacak.

Bakanlığa, elektronik ticaretin türü, diğer ticari faaliyetler, alışveriş sitesinde satılan mal ve hizmetlerin türü de belirtilecek. Siteler, müşteriye sundukları ödeme yöntemlerini ile kargo ve lojistik işletmecilerine yönelik bilgileri, bakanlığa bildirecek.

Bakanlık da sitelere ilişkin gerekli gördüğü bazı bilgileri, etciaret.gov.tr adresinden duyuracak. Uygulama, bakanlık tarafından hazırlanan tebliğ taslağının yayımı ile yürürlüğe girecek. Böylece internetten alışveriş yapan vatandaşların sitelerle ilgili önemli konular hakkında bilgilendirilmesi ve hatta dolandırıcılık yapan sitelerin duyurulması mümkün olacak.

Leave a Reply