Google, Mobil’de Farklı Bir Sıralama Sistemi İçin Çalışıyor!

Google, Mobil’de Farklı Bir Sıralama Sistemi İçin Çalışıyor!

Search Engine Land tarafından yayınlanan blog yazısına göre; Google yakın zamanda tüm SEO ve Web düzeninin değişmesine neden olacak yeni bir özelliğini devreye alabilir. Google, mobil ve masaüstü sürümlerin index sıralamalarını ayrı olarak sıralama fikri üzerinde ciddi şekilde çalışıyor. Search Engine Land’in haberinin doğru olacağını düşünürsek, hem SEO hem de web dünyasında yepyeni bir dönemin bizleri beklediğini söyleyebiliriz.

Bildiğiniz gibi Google şuanda arama sonuçları için tek ve ana bir index yapısı kullanıyor. Bu yapının içerisinde mobil siteleri belli etmek için de sitelerin yanına basit bir mobil site işareti yerleştiriyor. Kullanıcı olarak mobilden de giriş yapsanız, web sürümü üzerinden de giriş yapsanız Google size tek mekanizma üzerinden sıralama sonuçlarıyla sorgu sonuçlarını yansıtıyor. Fakat aylar içerisinde aktif hale getirilecek yeni sistem sonrasında Google, mobil kullanıcılar için farklı bir index yapısıyla davranırken masaüstü kullanıcıları için daha farklı bir index yapısını tercih edecek.

Aslında bu fikrin sinyalleri Google tarafından 2015 yılında SMX East etkinliğinde verilmişti. Google bu fikre değinmiş ancak detaylı açıklama yapılmamıştı. Mobil kullanım oranının her geçen gün daha çok artıyor olması ve kullanıcıların masaüstü platformlardan uzaklaşarak mobil platforma yöneliyor olması bu yeniliğin kullanıcılar açısından olumlu sonuçlar doğurabileceğinin habercisi diyebiliriz.

Trend analisti “Gary Illyes” tarafından “Pubcon” isimli konferansta yapılan açıklamaya göre; Google masaüstü platform ve mobil için ayrı bir sıralama yapısına sahip olacak ve masaüstü kısımdaki sıralamalar mobil için oluşturulacak index yapısındaki kadar sık güncellenmeyecek, yani arama sonuçlarında mobil sorgu sonuçlarının yer alacağı gösterim yapısı daha çok ön planda yer alacak.

Sıralamalar Hangi Kriterlere Göre Belirlenecek?

Birçok popüler marka mobil kullanıcıların kullanıcı deneyimini arttırmak için alan adları üzerinde dahi değişikliğe vardı. Google’ın da mobil kullanıcılara daha çok değer verdiği açık şekilde görülüyor. Bu güncellemenin gerçekleştirilmesi durumunda mobil sitelerin kalitesi ve özellikle AMP (Accelerated Mobil Pages), sayfaların mobilden yüklenme süresi gibi kriterler arama sonuçlarının değişmesinde öncü rolleri oynayacak.

Elbette bunlarla birlikte daha yüzlerce kriter sıralamalar konusunda yüksek önem derecesine sahip olacaktır ancak şuan için ne yazık ki yeni güncelleme hakkında elimizdeki bilgiler oldukça sınırlı. Güncellemenin yapılacağı tarih de net olarak belirtilmemekle birlikte birkaç ay içerisinde gerçekleşeceği açıklandı.

Leave a Reply