Google Widget Linkleri Konusunda Uyarıyor

Google Widget Linkleri Konusunda Uyarıyor

Google Webmaster blogunda dün Widget’ler ile ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Google, Widget içerisinde yer alan linklerin doğal olmaktan uzak olduğunu ve bu şekilde Widget kullanan kullanıcıların ya Widget üzerindeki linkleri kaldırması veya linkler kaldırılamıyor ise Widget’i tamamen kaldırması gerektiğini bildirdi.

Bildiğiniz üzere siteler içerisinde kullandığımız Widget’ler siteyi görsel olarak daha iyi göstermek ve kullanıcılara ekstra fonksiyonları kısa yoldan sunmak için oldukça iyi bir yere sahip. Google bunun farkında ancak geliştiricilerin içerisine link ekleyerek dağıttığı Widget’lar anlaşılan o ki hiçte hoşlarına gitmiyor.

Blog’daki açıklamalara göre Google’ın spam ekibi, içerisinde do-follow link çıkışı barındıran linklerin tümünü spam olarak kabul ediyor. Yine yazıda verilen bilgilere göre Google bu linklerin siteyle yakından uzaktan hiç bir alakası olmadığını ve widget’in yapımcısının kendi sitesine link kazandırmak için böyle bir yolu kullandığının altını çiziyor.

İstenmeyen Widget tiplerine birkaç örnek;

Kullanılmaması Gereken Widget Örneği

Kullanılmaması Gereken Widget Örneği

Kullanılmaması Gereken Widget Örneği

Eğer siz de blogunuz veya web siteleriniz içerisinde buna benzer widget’ler kullanıyorsanız Webmaster Tools aracılığıyla uyarılmadan önce bu linkleri kaldırsanız iyi olur. Google’ın web spam ekibinin bu linkler konusunda istedikleriyse oldukça basit, eğer imkanımız varsa kullanıcının linki no-follow etiketiyle değiştirmemizi veya linki widget üzerinden kaldırmamızı istiyor. Her ikisini de yapamıyorsak ve Widget tamamen düzenlemeye kapalıysa o halde Widget’den vazgeçmeniz gerekecek.

Yazının orjinaline https://webmasters.googleblog.com/2016/09/a-reminder-about-widget-links.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply