OpenCart Kurulum İşlemleri

OpenCart Kurulum İşlemleri

OpenCart online satış yapmak isteyenler için ücretsiz açık kaynak kodlu e-ticaret platformudur. OpenCart ile bir programlama dili bilmeye gerek kalmadan, detaylı bir teknik alt yapıya sahip olmadan kolaylıkla başarılı bir online mağaza oluşturabilirsiniz. OpenCart ile oprofeyonel bir online alışveriş mağazası sahibi olabilirsiniz.Peki kurmak için nelere ihtiyacımız olacak? OpenCart kullanımı için öncelik Linux işletim sistemli hosting ya da sunucu kullanmanız gerekmektedir. Standart olarak hosting üzerinde kurulum yapacağımız için web sitemizi cPanel ya da Cloud Plesk Linux üzerinde oluşturarak ilk adımı atabiliriz. Web sitemizi Natro panel ya da farklı firmalarda yer alan hosting hizmetiniz için oluşturduğunuzda “cPanel için dosyaları public_html”, “Cloud Plesk Linux sunucular için ise httpdocs” klasörü içerisine aktarmamız yeterli olacaktır. Kurulum için öncelikle yapmamız gereken OpenCart dosyalarını bilgisayarımıza indirmemiz olacak. Bunun için Google arama motoru üzerinde “OpenCart” yazarak bir arama yapıyoruz. Arama sonuçlarında OpenCart resmi internet site bağlantısını göreceksiniz, web sitesine girdiğinizde sağ taraftan OpenCart’ın en güncel sürümü bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor.Tarayıcımızda gmail hesabımızın aktif olması gerekiyor.

Opencart Yükleme

Dosyayı indirdiğimizde ana dizine yükleyin şeklinde bir klasör ismi karşımıza çıkacak. Bu dosyaları web sitenize ait FTP erişim bilgileriniz ile FTP bağlantısı gerçekleştirerek Filezilla programı ile yönetim klasörü içerisine yüklememiz lazım. Site cPanel içerisinde çalıştığı için dosyaları public_html klasörü içerisine yüklediğimizde OpenCart kurulum ekranı karşımıza çıkacaktır. Hosting kontrol panelimiz üzerinden yazılımın çalışabilmesi için birde MySQL veritabanı oluşturmamız gerekiyor. Veritabanını oluşturduktan sonra tarayıcı üzerinden sitemizi açtığımızda bizden veritabanı bilgileriniz isteyen bir ekran karşımıza çıkacaktır. Veritabanı IP, kullanıcı adı, ve şifreyi girerek kurulum ekranında işlemi sonladırdığımız da bazen sıkça rastladığımız bazı PHP modüllerinin aktif olmamasından dolayı kurulumu tamamlayamayan kullanıcılar olabilmektedir. Bu en çok .ZİP modülünün aktif olmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun için dilerseniz Plesk Panel’de “PHP Selector“, cPanel’de “Select PHP Versiyon” bölümünden PHP’ye ait modülleri aktif ederek işleme devam edebilir ve erişimi aktif hale getirebilirsiniz.

Opencart Yükleme

 

Dosyaları public_html altına yükledikten sonra tarayıcı üzerinden web site adresimizi yazdığımızda OpenCart’a ait hazır bir sayfa tasarımı bizi karşılayacaktır. Bu default olarak gelen hazır bir taslaktır. OpenCart yönetim paneli üzerinden bunları düzenleyerek dilediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz. Alanadınız.com/admin bağlantısı üzerinden OpenCart yönetim paneline bağlantı kurabilirsiniz. Daha sonra sitemizde içerik üzerindeki yapılandırmayı istediğiniz gibi yapabilir ve sitemize tüm ürünlerinizi ekleyerek web sayfamızı faaliyete geçirebiliriz.

 

Leave a Reply