ownCloud Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

ownCloud Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

ownCloud PHP, JavaScript dilleri kullanılarak yazılan ve SQLite, MariaDB, MySQL, PostgreSQL gibi veritabanlarını kullanarak web üzerinde çalışan açık kaynak bir bulut dosya depolama yazılımıdır.

Eskiden Dropbox, Google Drive, One Drive gibi servislerin ücretsiz aboneliklerde verdiği alanlar birçoğumuz için yeterli olurken, günümüzde bu ücretsiz alanlar bir kaç dosya ile kolaylıkla dolmakta ayrıca bu servislerin sürekli hacklenme haberleri ve açığa çıkan devletin bu dosyaları izlemesi gibi haberler ücretsiz olan bu servislere olan güveni sarsmış durumda, tüm bunları göz önüne aldığınızda depolama sunucularımız ile ownCloud yazılımı sizler için harika bir deneyim yaşatabilir.

Tüm dosya ve bilgileri kendi sunucusunda saklamak isteyen ve saklama özellikleri konusunda daha uygun maliyetlerle daha iyi hizmet almak isteyenler için ownCloud devreye giriyor. ownCloud ile sizde kendi dosya deponuzu oluşturabilirsiniz. Kullanımı konusunda alanında lider olan Dropbox ile bütün özelliklere sahip olan ownCloud için tek yapmanız gereken bir depolama sunucusu kiralamak ve sunucu siparişinden sonra müşteri panelinizden ownCloud kurulumunu otomatik yapmak.

Temel olarak ownCloud’ı PHP ve MySQL çalıştıran her sunucuya kurabilirsiniz, ancak bazı hosting firmaları yüksek trafik sorunları ile uğraşmamak için kullanımına izin vermeyebilir, bizim sizler için oluşturmuş olduğunuz depolama sunucularını kullanarak sınırlara takılmadan rahat ve güvenli bir şekilde bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

ownCloud’un özelliklerinden bazıları;

 • Mobil cihaz ve bilgisayarlarınız ile senkronize olur.
 • Harici Depolama ve Şifreleme ile dosyalarınız güvenli bir şekilde saklanır.
 • Takvim, Galeri ve Kişi Listesi gibi ek özellikleri bulunur.
 • PDF, resim, metin, Word dosyaları için düzenleme ve dosya ön izleme desteği bulunur.
 • Antivirüs uygulaması ve taraması ile güvenliğiniz sağlanır.
 • LDAP / Active directory entegrasyonu ile çalışır.
 • Kullanıcıya özel veya gruplar için dosya paylaşma özelliği bulunur.
 • Gelişmiş kota yönetimi ile sınırlara dikkat eder ve kişiye özel kota ayarlanabilir.
 • REST API paylaşımı yapılabilir.
 • Dosya arama ve sürüm ekleme yapılabilir.
 • Eylem günlüğü özelliği ile her işlemi izleyin. (Dosyaya bağlı eylemler, hangi dosyaya kim ne zaman erişti, kim sildi vb.)
 • URL kısaltma özelliği

ownCloud nasıl kurulur?

Depolama sunucunuzu veya Sanal sunucunuzu bizden kiralarsanız adımlar çok basit, sistemimiz sizin için kurulumu otomatik yapıyor ve size sadece kullanmak kalıyor dilerseniz adımlara hemen geçelim.

 1. Öncelikle bir Depolama Sunucusu veya Sanal Sunucu kiralayın.
 2. Ödeme adımlarını tamamladıktan sonra sunucunuz hemen hazırlanacak.
 3. Müşteri Paneline giriş yapın ve ardından Ürünlerim ve Hizmetlerim sayfasında kiralamış olduğunuz sunucunuzu göreceksiniz.
 4. Bulunduğunuz sayfada ürünün üzerine tıklayarak bilgi ve ayar yapabileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.
 5. Ürün Yönetimi sayfasında sunucunuz ile ilgili çeşitli ayarları yapabileceğiniz alana ulaştınız.
 6. Bu alanda “Install OS” sekmesine tıklayarak sunucunuza otomatik yükleyebileceğiniz yazılımlara ulaşabilirsiniz.
 7. Açılır kutudan “ownCloud (CentOS 7) (64-bit)” seçeneğini seçtikten sonra “WARNING: All data will be erased!” altında bulunan seçeneklerden “Yes” olanı seçip “Continue” tuşuna basarak sunucumuza ownCloud yazılımını otomatik olarak kurabiliriz. *Burada dikkat etmeniz gereken eğer önceden yüklediğiniz dosya veya ayar varsa her şey silinecektir.

Adımlarda görmüş olduğunuz gibi kurulum çok basit ve bir kaç dakika içerisinde kullanıma hazır duruma geliyor.

ownCloud Nasıl Kullanılır?

Bu servisin görevlerinden biri de klasör ve dosyalarınızı eşitlemek bunun için bilgisayarınızda veya telefonunuzda yazılıma ihtiyaç duyacaksınız, aşağıdan cihazlarınıza ve işletim sisteminize uygun yazılımı indirebilir ve servisinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Windows, Mac ve Linux için gerekli yazılımı buradan indirebilirsiniz. Akıllı telefon uygulamaları için ise Android için şuradan, iPhone için buradan ilgili yazılımları edinebilirsiniz.

Ayrıca ownCloud WebDav arayüzünü desteklediği için üçüncü parti yazılımlarla da depolama alanınıza erişebilirsiniz.

Yazılımın web arayüzünü kullanarak takvim, kişiler, online müzik çalar gibi pek çok özelliğe ulaşabilir “Apps” menüsü ile ek uygulamalar kurarak kendi isteğinize göre özelleştirme yapabilirsiniz.

Leave a Reply