WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress Nasıl Kurulur?

Öncelikle kuruluma başlamadan önce bir alan adı ve bir hosting paketine ihtiyacımız var. Eğer sizin hala yoksa, Alan Adı ve Linux Web Hosting sayfalarımızı ziyaret ederek alan adınızı size uygun hosting paketini satın alabilirsiniz.

Alan adınızı farklı bir firmadan aldıysanız NS’lerinin ns1.huust.com ve ns2.huust.com olarak ayarlanması gerekmekte, eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bize her konuda destek talebi açabilirsiniz.

1. Adım

tr.wordpress.org adresine giderek WordPress’in son sürümünü bilgisayarımıza indiriyoruz.

Adım Adım WordPress Kurulumu

2. Adım

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, indirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı zip arşivinden çıkaralım.

Adım Adım WordPress Kurulumu

3. Adım

Bu adımda zip’den çıkardığımız WordPress kurulum dosyalarımızı hosting paketimiz ile verilen FTP alanımıza aktaralım, FTP bağlantısı ile dosyaları aktarabilmemiz için FTP bilgileriniz ve bağlantıyı sağlayabilecek bir programa ihtiyacımız var.

FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız, Müşteri Paneline giriş yaparak ilgili hosting paketinizden alabilirsiniz. Ayrıca paketi satın aldığınızda sistemimiz site bununla ilgili otomatik bir bilgi maili gönderdi.

FTP bağlantısı için FileZilla kullanabilirsiniz, ayrıca bu programın bir çok alternatifini bulabilirsiniz.

Giriş bilgilerinizi kullanarak FileZilla FTP programı ile bağlantımızı sağlayalım, FTP bağlantısı sağlantıktan sonra “httpdocs” veya “public_html” adlı klasörü göreceksiniz, klasör adı kullanılan hosting kontrol paneline göre değişiklik gösterebilir.

Daha önce zip’ten çıkarmış olduğumuz wordpress kurulum doslarımızı sürükle-bırak ile ilgili klasöre bıraklım ve aktarımın tamamlanmasını bekleyelim.

Adım Adım WordPress Kurulumu

4. Adım

Şimdi tarayıcımızı kullanarak sitemize girelim, karşımıza veritabanı ve config dosyası ayarlarımızı yapmadığımız için bir hata mesajı çıkacaktır. Bu hata sizi korkutmasın, “Bir ayar dosyası oluştur” butonuna tıklayarak kuruluma devam edeceğiz.

adım adım wordpress kurulumu

Butona tıkladıktan sonra bizden kurulum ve wordpress’in çalışması için gerekli olan MySQL bilgilerini isteyecek. Hemen Müşteri Paneline girerek, ilgili hosting paketiniz üzerinden MySQL veritabanını oluşturabilirsiniz. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız endişelenmeyin bize her zaman destek talebi açabilirsiniz.

Adım Adım WordPress Kurulumu

İstenilen bilgileri doğru bir şekilde girdikten ve “Gönder” butonuna bastıktan sonra karşınıza kurulumun başarılı oluğunu ve sitenizi özelleştirmeye başlayabileceğiniz sayfa ile karşılaşacaksınız, “Kurulum Yap” butonuna tıklayarak kuruluma devam edelim.

adım adım wordpress kurulumu

Karşımıza aşağıda görmüş olduğunuz ekran gelecek, burada sitenizi özelleştirebileceğiniz alanları görüyorsunuz, gerekli alanları doldurduktan sonra “WordPress’i Kur” butonu ile devam ediyoruz.

adım adım wordpress kurulumu

Bu işlemde tamamlandıktan sonra WorPress kurulumunun başarılı olduğuna dair bir sayfa sizi karşılayacak, sayfada yer alan “Giriş” butonuna tıklayarak dilerseniz WordPress yönetim panelinize ulaşabilir veya tarayıcınızın adres çubuğunda siyenizin sonuna /wp-admin/ yazarak istediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz.

Leave a Reply