WordPress’in Yüksek CPU Kullanımı Nasıl Düşürülebilir?

WordPress’in Yüksek CPU Kullanımı Nasıl Düşürülebilir?

WordPress dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Gelişmiş olması hemen hemen her sorunuza hızlı cevap bulunabilmesi ve oldukça geniş bir kullanım alanı olması nedeni ile birçok webmaster tarafından sevilerek kullanılmaktadır. Bütün bunlarla birlikte çok fazla trafik olmamasına rağmen yüksek CPU kullanımı nedeni ile hosting hesaplarının askıya alınmasına veya sayfaların yavaş açılmasına sebep olabiliyor.

WordPress sitenizin işlemci kullanımını en aza indirmek için sizde aşağıdaki önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

WordPress’i en sürüme güncelleyin.

Eski sürümü kullanmaya devam ederek güvenlik açıklarına ve optimizasyon sorunlarına açık kalabilirsiniz. Yeni sürümler her zaman en son güvenlik güncellemelerini içerir ve optimizasyon açısından genelde en iyi olandır.

Kullandığınız eklentileri en son sürüme güncelleyin.

Tıpkı WordPress gibi eski eklentileri de sitenizde açıklar yaratabilir ve sitenizin performansının düşmesine neden olabilir. Güncellenmeyen eklentiler zaman içinde çalışmaz hale gelebilir, çalışmadığı halde ek sorgularla sitenize ek CPU yükü getirebilir. Son sürümleri kullanarak her zaman daha iyi performans alabilirsiniz.

Gereksiz eklentileri kaldırın.

Basit kodlarla çözebileceğiniz her şeyi kodlarla yapın kullandığınız her eklenti sitenize ek sorgular ek css veya js dosyaları kullandıracaktır, buda hem hızınıza etki edecek hemde artan sorgular ile CPU kullanımınızı arttıracaktır. Yedekleme ve güvenlik eklentileri genellikle aşırı CPU kaynağı tüketir, bunları seçerken dikkatli olmalısınız.

Veri tabanını düzenli olarak optimize edin.

Düzemli olarak phpmyadmin panelinize giriş yaparak kullandığınız veri tabanını optimize ederek işlemci kullanımınızı düşürebilirsiniz, optimize edilmeyen tablolar gereksiz işlemci kullanımına neden olabilir. Tablolarınızı kontrol ederek gereksiz verileri de silebilirsiniz.

Kullandığınız temayı dikkatli seçin.

Daha az sorgu sayısı yaratan sade temaları seçmeniz işlemci kullanımınızı önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Komplike ve üzerinde çok fazla özellik ile gelen temalar işlemciye çok fazla yük bindirebilir, ayrıca bazı temalar eklentiler ile birlikte gelebilmekte bu bu eklentilerde her sorgu için birer yük oluşturabilmekte, temanız ile gelen eklentilerin de güncellemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Önbellek (Cache) uygulamaları kullanın.

Cache (Önbellek) eklentisi kullanarak (Örneğin: W3 Total Cache, WP Fastest Cache, WP Super Cache vb.) CPU, veritabanı ve trafik kullanımınızı önemli oranda düşürebilir ve sayfa görüntüleme hızınızı arttırabilirsiniz.

PHP ve Veritabanı sorgularınızı azaltın

İyi optimize edilmemiş temalar ve eklentiler gereksiz PHP ve Veritabanı sorguları çalıştırabilir, buda aşırı CPU kullanmanıza neden olabilir, kullandığınız cache eklentileri de bir yere kadar etkili olabilir, PHP ve veritabanı sorgularında cache işe yaramayacaktır. Bu nedenle eklentilerin ve temaların dökümantasyonunu dikkatli okuyun ve gereksiz sorgu yaratacak seçenekleri kullanmayın.

index.php dosyanızdaki yükü azaltın

Günün yoğun saatlerinde ana sayfanızda bulunan içerikler sunucu üzerinde aşırı yük oluşturabilir, ana sayfanızı basit tutmaya ve sorgu sayını en aza indirmeye çalışın.

WP-Cron görevini kapatın

WP-Cron WordPress için tüm zamanlanmış görevleri yönetir ve bir çok web sitesi için gerekli olmamasına rağmen etkin bir şekilde çalışmaktadır, WP-Cron görevini kapatın veya her saat başı çalışacak şekilde yapılandırın, bu sunucu üzerindeki ciddi bir yükü kaldıracaktır.

Medya dosyaları için CDN kullanın.

Web sitenizdeki medya dosyaları için CDN hizmeti kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Bu sayede aynı sunucudan çekilen dosya sorgusu azalacak ve sunucu daha rahat çalışacaktır.

Jpeg ve PNG meta verilerini kaldırın.

Sitenizde kullandığınız Jpeg ve PNG dosyalarında bulunan metadata’ları arama motorları dikkate almaz, fakat kullanılan neredeyse her dosya metadata’sı ile birlikte geldiğinden bu veriler yüksleme süresini uzatacağından ek CPU ve Trafik kullanmanıza neden olur. Stripper adlı ücretsiz yazılım ile görüntü kalitesinde kayıp yaşamadan JPG, JPEG, JFIF ve PNG dosyalarından gereksiz metadata’ları kaldırabilirsiniz.