WordPress, SMTP Kimlik Doğrulaması Nasıl Yapılır?

WordPress, SMTP Kimlik Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Son zamanların en büyük problemlerinden biri olan spam maillere karşı bir çok hosting sağlayıcısı sunucuları üzerinden gönderime engel olmak için SMTP Authentication metodunu kullanarak mail gönderimi gerçekleştirilmesini zorunlu kılıyor. Bu hem müşteri (yani siz) hemde hosting firması için en güvenli ve şuan için kullanılabilecek en doğru yol olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya üzerinde 60 milyondan fazla sitenin WordPress alt yapısını kullandığını ve bu hazır yazılımı kullananların çoğunun kodlama yapmayı bilmediklerini de hesaba katarsanız bir çok insan bu konuda problem yaşıyor.

Neyse ki yine WordPress eklentileri tam bu noktada imdadına yetişiyor, hiç kodlama bilmeden bu işlemi çok kısa sürede yazımızdan da yardım alarak halletmeniz mümkün.

Adım adım nasıl yapacağımıza geçelim.

1 – İlk olrak admin panelinize (siteniz.com/wp-admin) giriş yaptıktan sonra soldaki menüden Eklentiler sekmesine giriş yapıyoruz, ardından üst tarafta yer alan Yeni Ekle butonuna basarak eklenti yükleyebileceğimiz sayfaya ulaşıyoruz.

2 – Girmiş olduğumuz sayfada arama bölümünde Wp-Mail-SMTP ve Fast And Secure Contact Form adlı iki eklentiyi arayıp bulduktan sonra önce Hemen Yükle butonuna basıp WordPress’imize yüklendikten sonra Etkinleştir butonuna basarak eklentilerin çalışmasını sağlıyoruz.

3 – Eklentilerin etkinleştirildiğinden emin olduktan sonra admin panelinizdeyken (siteniz.com/wp-admin) sol menüde bulunan Ayarlar sekmesinde E-mail başlığına giriş yapıyoruz. Bu bölümdeki ayarları aşağıdaki resimdeki gibi düzenleyerek kaydediyoruz.

4 – Şimdi yine admin panelinizde solda bulunan menüden Eklentiler sekmesindeki Fast And Secure Contact Form bulup ayarları yapıyoruz. Bu işlem sırasında aşağıdaki onay kutusunu işaretlememiz ve mail adresimizi doğru yazmamız gerekiyor.

5 – Son olarak ziyaretçilerimizin bizimle iletişim kurabileceği bir sayfa oluşturmakta, yine admin panelinizde solda bulunan menüden Sayfalar sekmesine ardından Yeni Ekle butonuna basarak yeni bir sayfa açıyoruz, sayfa ismini İletişim olarak belirleyebilirsiniz. Yazı bölümüne geldiğinizde ise [si-contact-form form=’1′] satırını ekleyerek sayfayı yayımlayabilirsiniz.

SMTP kimlik doğrulamalı iletişim formumuz hazır, güle güle ve güvenle kullanın.

İletişim ve İnternet Teknolojisini Birleştiren Adam Ray Tomlinson

İletişim ve İnternet Teknolojisini Birleştiren Adam Ray Tomlinson

Yazılı iletişimin en önemli silahıdır e-posta. Şöyle bir düşünelim. Gün içerisinde kaç mail atıyorsunuz? Kaçı kişisel, kaçı kurumsal hesabınıza ulaşıyor? Yüzünü hiç görmemiş olmanıza rağmen senelerdir beraber çalıştığınız iş ortaklarınız mı var? E-mail ile mi iletişim kuruyorsunuz? Günümüz teknolojik koşulları gereği hiç tanışmadığınız fakat gün içerisinde onlarca kez e-posta gönderdiğiniz ya da aldığınız çalışma arkadaşlarına sahip olmanız son derece olağan. Peki ya bu noktaya nasıl ve kimin sayesinde geldik, hiç merak ettiniz mi? E-postanın mucidi kimİlk e-mail kim tarafından gönderildi?

Ray Tomlinson ismini hiç duymamış olabilirsiniz fakat üstat sayesinde uzakları yakın kılıyor, birçok işi hız ve kolaylıkla halledebiliyoruz. Tomlinson, @ işaretine anlam kattan adam olarak hayatımızda yerini alıyor. Çalışmalarında “@” simgesinin programlama ve yazı dillerinde kullanılmadığını fark etti.  “tomlinson@bbn-tenexa” adresinde kullandığı @ işareti e-mailin sabit söz dizimini oluşturdu. Aslında söylemek istediği “Ben bbn-tenexa bilgisayarındaki Tomlinson’ um. başka bir Tomlinson’ la karıştıma!“ idi. Ray Tomlinson’ın can sıkıntısını gidermek, oyalanmak için bulduğu mail üzerinden iletişim teknolojisi ile günümüzde iş sözleşmeleri, protokollerden, kişisel iletişime kadar sınırsızca kontak sağlanıyor.

E-posta mucidi, Tomlinson 5 Mart 2016’da 74 yaşındayken hayatını kaybetmiş olsa da ölümsüz icadının hayatlarımızdaki yeri sürüyor. Bugün milyarlarca kişiyi birbirine bağlayan yazılı iletişimi hızlı ve kolayca gerçekleştirebilmemizi sağlayan Tomlinson’ı saygı ile anıyor, dünyamıza önemli katkısından ötürü ölümsüzlüğün formülünün yenilik ve öncülük olduğunu anımsıyor ve aktarmayı borç biliyoruz.