Google, WordPress için Resmi AdSense Eklentisini Kullanımdan Kaldırıyor!

Google, WordPress için Resmi AdSense Eklentisini Kullanımdan Kaldırıyor!

Google yetkilileri yaptıkları resmi bir açıklama ile, WordPress için AdSense eklentisini kullanımdan kaldırma kararı aldıklarını bildirdi.

WordPress tabanlı sitelerinde reklamlarını yayınlamak için Resmi Google AdSense eklentisini kullananlar, eklentiyi 5 Nisan 2017 tarihinden itibaren kullanamayacak. Bu tarihten sonra resmi eklenti ile yerleşim düzenini değiştirmek veya reklam birimleri üzerinde değişiklik yapmak mümkün olmayacak.

Desteğinin kesilmesiyle ilgili açıklamayı aşağıda görebilirsiniz;

Kullanıcılarımıza maksimum düzeyde değer sunduklarından emin olmak için ürünlerimizi ve bu ürünlere ait özellikleri sık sık inceliyoruz. WordPress için AdSense Eklentisi’ni inceledikten sonra, otomatik reklam biçimlerimiz ve yaklaşmakta olan diğer girişimler gibi yenilikçi özelliklerle WordPress yayıncılarına daha iyi destek sağlayabileceğimize karar verdik. Bu nedenle, Mayıs 2017’de WordPress için AdSense Eklentisi’ni kullanımdan kaldırıyoruz.

WordPress eklentisinin desteği aşamalı olarak durdurulacak;

WordPress için AdSense eklentisinin desteğinin kesilmesi konusunda Google yetkilileri aşamalı bir düzeni takip edecek. Bu aşamalı düzene göre;

  1. 2017 Mart ayından itibaren yeni yayıncılar, eklenti üzerinden AdSense‘e kayıt olamayacak.
  2. 2017 Nisan ayından itibaren mevcut yayıncılar, eklenti aracılığıyla reklam birimlerini veya reklam ayarlarını değiştiremeyecek.
  3. 2017 Mayıs ayından itibaren Google, eklenti için artık destek sağlamayacak.

Eğer siz de WordPress kullandığınız sitenizde Google’ın resmi AdSense eklentisini kullanarak reklamlarınızı yönetiyorsanız, bir an önce reklamlarınızı manuel yöntemlerle sitenize eklemelisiniz veya buraya tıklayarak diğer AdSense eklentilerine göz atabilirsiniz.

Google, Mobil’de Farklı Bir Sıralama Sistemi İçin Çalışıyor!

Google, Mobil’de Farklı Bir Sıralama Sistemi İçin Çalışıyor!

Search Engine Land tarafından yayınlanan blog yazısına göre; Google yakın zamanda tüm SEO ve Web düzeninin değişmesine neden olacak yeni bir özelliğini devreye alabilir. Google, mobil ve masaüstü sürümlerin index sıralamalarını ayrı olarak sıralama fikri üzerinde ciddi şekilde çalışıyor. Search Engine Land’in haberinin doğru olacağını düşünürsek, hem SEO hem de web dünyasında yepyeni bir dönemin bizleri beklediğini söyleyebiliriz.

Bildiğiniz gibi Google şuanda arama sonuçları için tek ve ana bir index yapısı kullanıyor. Bu yapının içerisinde mobil siteleri belli etmek için de sitelerin yanına basit bir mobil site işareti yerleştiriyor. Kullanıcı olarak mobilden de giriş yapsanız, web sürümü üzerinden de giriş yapsanız Google size tek mekanizma üzerinden sıralama sonuçlarıyla sorgu sonuçlarını yansıtıyor. Fakat aylar içerisinde aktif hale getirilecek yeni sistem sonrasında Google, mobil kullanıcılar için farklı bir index yapısıyla davranırken masaüstü kullanıcıları için daha farklı bir index yapısını tercih edecek.

Aslında bu fikrin sinyalleri Google tarafından 2015 yılında SMX East etkinliğinde verilmişti. Google bu fikre değinmiş ancak detaylı açıklama yapılmamıştı. Mobil kullanım oranının her geçen gün daha çok artıyor olması ve kullanıcıların masaüstü platformlardan uzaklaşarak mobil platforma yöneliyor olması bu yeniliğin kullanıcılar açısından olumlu sonuçlar doğurabileceğinin habercisi diyebiliriz.

Trend analisti “Gary Illyes” tarafından “Pubcon” isimli konferansta yapılan açıklamaya göre; Google masaüstü platform ve mobil için ayrı bir sıralama yapısına sahip olacak ve masaüstü kısımdaki sıralamalar mobil için oluşturulacak index yapısındaki kadar sık güncellenmeyecek, yani arama sonuçlarında mobil sorgu sonuçlarının yer alacağı gösterim yapısı daha çok ön planda yer alacak.

Sıralamalar Hangi Kriterlere Göre Belirlenecek?

Birçok popüler marka mobil kullanıcıların kullanıcı deneyimini arttırmak için alan adları üzerinde dahi değişikliğe vardı. Google’ın da mobil kullanıcılara daha çok değer verdiği açık şekilde görülüyor. Bu güncellemenin gerçekleştirilmesi durumunda mobil sitelerin kalitesi ve özellikle AMP (Accelerated Mobil Pages), sayfaların mobilden yüklenme süresi gibi kriterler arama sonuçlarının değişmesinde öncü rolleri oynayacak.

Elbette bunlarla birlikte daha yüzlerce kriter sıralamalar konusunda yüksek önem derecesine sahip olacaktır ancak şuan için ne yazık ki yeni güncelleme hakkında elimizdeki bilgiler oldukça sınırlı. Güncellemenin yapılacağı tarih de net olarak belirtilmemekle birlikte birkaç ay içerisinde gerçekleşeceği açıklandı.

Facebook, Google, Microsoft, IBM ve Amazon Yapay Zeka için Birleşiyor

Facebook, Google, Microsoft, IBM ve Amazon Yapay Zeka için Birleşiyor

Tüm dünyanın en köklü teknoloji şirketleri daha kullanılabilir ve gelişmiş yapay zeka teknolojisinin ortaya çıkması için güçlerini birleştirme kararı aldı. Aralarında Facebook, Alphabet (Google), Microsoft, IBM ve Amazon’un yer aldığı birlik Yapay Zeka (AI) alanındaki gelişmelerin iş birliği içerisinde yürümesini istiyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında gerçekleştirilen bu iş birliğinin, AI ve dolayısıyla internet teknolojileri açısından tarihi bir öneme sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. İş birliği sonucunda ortaya çıkartılan AI teknolojileri ilk olarak bu şirketlerle birlikte yayılmaya başlayacaktır ki, bu da biz Webmastarlar açısından son derece önemli bir durum.

Yapılan açıklamalara göre sağlanan bu iş birliği boyunca hükumetlerle lobi faaliyetlerinde bulunulmayacak ve birliğin yönetim kurulunun içerisinde bu beş dev teknoloji şirketinin haricinde çeşitli alanlardan uzmanlar, akademisyenler ve kar amacı gütmeyen kuruluşların önemli üyeleri de yer alacak. Birliğin kurucusu konumunda olan teknoloji şirketlerin temel rolüyse AI birliğinin finansal giderlerini ve araştırma kaynaklarını karşılama üzerine kurulu.

Birliğe daha sonradan Apple’ın da dahil olup, olmayacağı konusunda henüz bir bilgi yok ancak Apple’ın da Siri ile birlikte yapay zekaya büyük önem verdiğini düşünecek olursak muhtemelen Apple’da birliğe katılmaya olumlu yaklaşacaktır.

Google Widget Linkleri Konusunda Uyarıyor

Google Widget Linkleri Konusunda Uyarıyor

Google Webmaster blogunda dün Widget’ler ile ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Google, Widget içerisinde yer alan linklerin doğal olmaktan uzak olduğunu ve bu şekilde Widget kullanan kullanıcıların ya Widget üzerindeki linkleri kaldırması veya linkler kaldırılamıyor ise Widget’i tamamen kaldırması gerektiğini bildirdi.

Bildiğiniz üzere siteler içerisinde kullandığımız Widget’ler siteyi görsel olarak daha iyi göstermek ve kullanıcılara ekstra fonksiyonları kısa yoldan sunmak için oldukça iyi bir yere sahip. Google bunun farkında ancak geliştiricilerin içerisine link ekleyerek dağıttığı Widget’lar anlaşılan o ki hiçte hoşlarına gitmiyor.

Blog’daki açıklamalara göre Google’ın spam ekibi, içerisinde do-follow link çıkışı barındıran linklerin tümünü spam olarak kabul ediyor. Yine yazıda verilen bilgilere göre Google bu linklerin siteyle yakından uzaktan hiç bir alakası olmadığını ve widget’in yapımcısının kendi sitesine link kazandırmak için böyle bir yolu kullandığının altını çiziyor.

İstenmeyen Widget tiplerine birkaç örnek;

Kullanılmaması Gereken Widget Örneği

Kullanılmaması Gereken Widget Örneği

Kullanılmaması Gereken Widget Örneği

Eğer siz de blogunuz veya web siteleriniz içerisinde buna benzer widget’ler kullanıyorsanız Webmaster Tools aracılığıyla uyarılmadan önce bu linkleri kaldırsanız iyi olur. Google’ın web spam ekibinin bu linkler konusunda istedikleriyse oldukça basit, eğer imkanımız varsa kullanıcının linki no-follow etiketiyle değiştirmemizi veya linki widget üzerinden kaldırmamızı istiyor. Her ikisini de yapamıyorsak ve Widget tamamen düzenlemeye kapalıysa o halde Widget’den vazgeçmeniz gerekecek.

Yazının orjinaline https://webmasters.googleblog.com/2016/09/a-reminder-about-widget-links.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Araştırmacılar Kısa URL’leri Kırmayı Başardı

Araştırmacılar Kısa URL’leri Kırmayı Başardı

Uzun URL’leri bir kaç karakterli hale getirmek normal kullanıcılar için ne kadar rahat ise, hackerlar için de kırmayı bir o kadar kolaylaştırıyor.

Cornell Tech firması araştırmacılarının yayınladığı makalede Google, Microsoft ve Bit.ly gibi firmalara bir çok ders çıkartılmış durumda. Araştırmacılar brute force saldırısı ile bir kaç karakterli kısa url linklerine birçok bilgisayar üzerinden girerek arkalarında uzun url ve içerik olarak neler olduğuna bakılabildiğini belirtiyorlar.

Bir buçuk seneden beri çalışmalarını sürdüren güvenlik araştırmacıları Microsoft OneDrive ve Google Maps gibi Bit.ly url kısaltma servisini kullanan bazı uygulamaların sadece altı karakter ile bunu yaptıklarını fark etmişler.

Rastgele 71 milyon url üreterek deneyen araştırmacılar 24.000 aktif OneDrive linkine ulaşmışlar. Buradan dosyaları okumak dışında kullanıcı gibi dosya yüklemenin de mümkün olabildiğini söylüyorlar.

Google Maps’de ise durum belki biraz daha ciddi, çünkü aynı mantıkla güzergah verisi içeren linklerin bir ucu genellikle ev yada iş adreslerini ifşa ediyor.

Konu ile ilgili Google, 6 yerine 11 ya da 12 karakterli kısa url kullanmayı ve otomatik url taramaya karşı koruma mekanizması geliştirmeyi uygun bulurken Microsoft, url kısaltma özelliğini tamamen devre dışı bırakmış durumda.