Medium, Türkiye’deki Yerel Faaliyetlerini Sonlandırıyor

Medium, Türkiye’deki Yerel Faaliyetlerini Sonlandırıyor

Twitter kurucu ortaklarından Biz Stone ve Evan Williams’ın 2012 yılında kurduğu Medium.com, Türkiye’deki yerel faaliyetlerini Medium Türkçe sayfasından paylaşılan bilgiye göre durdurduğunu açıkladı. Türkiye’deki çalışmalarının ‘şimdilik’ San Francisco’daki merkez ofiste toplamasına karar verilmiş durumda.

Dijital yayıncılıkta okuyucu aleyhine bozulan dengeleri düzeltmek gibi zor bir iddia ile başlayan Medium, bu zor amacı gerçekleştirmek isterken 130 milyon dolardan fazla yatırım almasına rağmen zorluklarla karşılaşmış, New York ofisini kapattığını açıklamış ve 50 kişiyi işten çıkarmıştı. Medium’un sadık bir kitleye ulaşmış Türkçe yayını durdurması, geleceği hakkındaki soru işaretlerini arttırıyor, zira Ocak 2015’de Luke Esterkyn, Türkiye’nin ilk 10 ülke arasında yer aldığını paylaşmıştı.

Daha önce ücretsiz olan alan adı yönlendirme hizmetinin 75 dolar olarak fiyatlandırılması olumsuz bir gelişme olarak konuşuluyor.

Yapılan açıklamasının tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

2016 bizim için büyük bir yıl oldu. Medium’daki Türkçe topluluğu büyüyüp gelişti ve her ay Medium’da binlerce Türkçe yazı yayınlanıyor.

Bu yılın başlarında sizin de okumuş olabileceğiniz gibi, size mümkün olan en iyi platformu sunmak için Medium’da bazı değişiklikler yapıyoruz. Bütün çalışmalarımızı şimdilik San Francisco’daki merkezimize toplama kararı aldık. Ne yazık ki, bu Medium Türkçe yayını ile Twitter ve Facebook üzerindeki etkinliklerimizi durduracağımız anlamına geliyor.

Medium’da Türkçe yayın yapan birçok yayın ve yazar var ve 2016 sonundaki yazımızda bu yayın ve yazarların en çok okunanlarını duyurmuştuk.

Medium’da Türkçe yazılar, Türkçe yazan yazar ve yayınlar için de arama yapabilirsiniz. Medium’da Türkçe yazan bir yazarsanız, kendi yayınlarınızı oluşturabilir ve diğer yayınlara katkıda bulunarak okuyucu kitlenizi büyütmeye devam edebilirsiniz.

Bu süre içerisinde, dilinizdeki muhteşem içerikleri bize iletmek için her zaman @Medium’a tweet veya tips@medium.com adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

Medium’u kullandığınız için teşekkürler. Kısa zamanda sizi tekrar Türkçe dilinde görmeyi umuyoruz.

Yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın.