OpenVPN Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

OpenVPN Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

OpenVPN’e konusuna direk girmeden önce VPN nedir kısaca bir anlatmamız gerekir. VPN’in açılımı Virtual Private Network yani türkçe karşılığı ile Sanal Özel Ağ uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisidir. Sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir. VPN üzerinden bir ağa bağlanan kişi, o ağın fonksiyonel, güvenlik ve yönetim özelliklerini kullanmaya da devam eder.

OpenVPN ise bizim sunucumuzda çalışıp bizim ve bağlantı kuracağımız cihazlar arasında sanal bir kurarak bağlantımızı sağlayan yazılımdır. OpenVPN, VPN’in en önemli iki uygulamasından biridir. Ücretsiz sürümünde sunucunuza yazılımı kurarak iki bağlantı hakkınız ile sınırsızca kullanabilirsiniz.

Neler Yapılabilir?

 • Birbirinden uzak network’leri point to point yöntemi veya client to server yöntemleri ile birbirine bağlanabilir.
 • Kıtalar arası güvenli network ulaşımını sağlanabilir.
 • IPv6 teknolojisinde linkleri taşır ve route edilebilir.
 • Sertifika lisanslı bir gereç olduğu için sertifika lisansı biten kullanıcıların ağa erişmesi engellenebilir.
 • Halka açık kablosuz bağlantılarda OpenVPN sertifikası ile güvenli bir bağlantı gerçekleştirilebilir.
 • Sunucular arasında güvenli köprüler oluşturulabilir.
 • Trafik sıkıntısı olan sunucular için tasarruf sağlayarak daha verimli hale getirilebilir.
 • Otomasyon sistemlerinde kullanılarak güvenli veri alışverişi yapabiliriz.

OpenVPN Nasıl Kurulur?

OpenVPN kurulumunu yapabilmemiz için öncelikle yurt dışında barındırılan bir VPS, VDS veya Sunucuya ihtiyacımız var, kiralayacağınız sunucuya karar verirken trafik limitlerine de dikkat etmenizde fayda var, kısa sürede bitecek bir trafik sizi zor durumda bırakabilir, bu nedenle bizim Sanal Sunucularımızda trafik limitlerimiz bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek düzeydedir. Kurulumumuzu 64 Bit Ubuntu 16 işletim sistemine sahip bir sanal sunucu üzerinden anlatacağız fakat OpenVPN RedHat, Fedora, CentOS, Debian ve OpenSUSE ile de sorunsuz çalışabilmektedir.

 1. İlk olarak buradan ihtiyacımıza uygun bir sanal sunucu kiralıyoruz.
 2. İkinci olarak PuTTY yardımı ile sunucumuza SSH üzerinden bağlanıyoruz.
 3. PuTTy üzerinden sunucumuza “sudo wget http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.1.4b-Ubuntu16.amd_64.deb” komutu ile yükleme dosyasını indiriyoruz.
 4. Dosya sunucumuza indikten sonra “dpkg -i openvpn-as-2.1.4b-Ubuntu16.amd_64.deb” komutu ile kurulumu başlatıyoruz.
 5. Kurulum bittikten sonra son olarak “sudo passwd openvpn” komutu ile OpenVPN için şifremizi belirliyoruz.

Son adımıda tamamlayıp şifremizi belirledikten sonra kurulum tamamlanıyor ve OpenVPN bize giriş yapabileceğimiz bağlantıları veriyor. Sizin içinde aşağıdaki gibi olacaktır.

Admin UI: https://ipadresiniz:943/admin
Client UI: https://ipadresiniz:943/

OpenVPN Nasıl Kullanılır?

Kullanımı çok basit, bir kaç adımda bilgisayarımızı internete kurduğumuz VPN üzerinden bağlayacağız. Öncelikle kurulum sonunda size verilen client adresine (https://ipadresiniz:943/) tarayıcımız üzerinden bağlanıyoruz ve giriş yapmamızı isteyen bir ekran bizi karşılıyor, yine kurulum sonunda verilen kullanıcı adı ve belirlediğimiz şifre ile bu ekranda giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra bilgisayarımıza yüklememiz gereken client connect yazılımını indirebileceğimiz sayfaya yönleniyoruz, yazılımı indirip bilgisayarımıza yükledikten sonra yine bu program üzerinden de giriş yaparak bilgisayarımızı VPN üzerinden internete bağlayabiliriz.

Ayrıca Android için buradan ve iOS için buradan OpenVPN Connect yazılımını indirerek mobil cihazlarımızdan da VPN üzerinden internete erişebiliriz.