VPSSIM Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

VPSSIM Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

VPS yönetimi konusunda fazla bilgiye sahip olmayanlar ve çok uğraşmak istemeyenler için en iyi çözüm genelde ücretli veya ücretsiz kontrol panelleri, tabi bu panelleri sanal sunucunuza kurmak ve kullanmak içinde ayrıca bilgiye sahip olmalısınız, bunlara ek olarak birde sunucunuza bu panelleri kurduğunuzda onların açıkları, güncellemeleri ve sistem kaynaklarını har vurup harman savurmaları da sizin derdiniz.

VPSSIM bu saydıklarımızın hepsine güzel bir çözüm sunucucunuzu yönetmek için yazılmış ve ihtiyacınız olalan birçok uygulamayı içinde bulabileceğiniz bir script, basit bir kurulum ile sitelerinizi hemen yayına alabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bu scriptin özelliklerine de göz atabilirsiniz. VPSSIM sadece CentOS 6 ve CentOS 7 işletim sistemleri ile çalışabiliyor.

VPSSIM Özellikleri

 • 32Bit ve 64Bit CentOS sistemlerde sorunsuz çalışır.
 • Nginx alt yapısı kullanılır.
 • PHP-FastCGI ile birlikte Apache’ye oranla %50 daha fazla performans sağlanır.
 • PHP-FPM desteği ile daha hızlı PHP sorguları çalıştırılır.
 • HTTP/2 ve SPDY desteği vardır.
 • Kullanmak istediğiniz PHP sürümünü seçebilirsiniz.
 • MariaDB ile daha hızlı SQL komutları çalıştırılır.
 • SSL desteği vardır.
 • Let’s Encrypt ile ücretsiz SSL sertifikası kullanabilirsiniz.
 • PhpMyAdmin kurulumunu otomatik yapabilirsiniz.
 • CSF Firewall kurulumunu otomatik yapabilirsiniz.
 • OpCache/MemCached/Redis ile sitenizi en iyi şekilde optimize edebilirsiniz.
 • WordPress, Joomla, SMF, Opencart, MyBB gibi yazılımları otomatik kurulum yapabilirsiniz.

Bu özelliklerin hepsini birkaç komut ile açıp kapatabilir ve burada daha sayamadığımız bir çok özelliğe sahip olabilirsiniz. Bu yazı yazılırken resmi sitesindeki bilgilere göre 10727 sanal sunucuda VPSSIM kullanılıyor.

VPSSIM nasıl kurulur?

VPSSIM sunucuyu çok yormayan bir yazılım olduğu için sitemizdeki en düşük sanal sunucu paketlerde bile çalışacaktır. VPSSIM geliştiricilerine göre en az 512 MB ram, önerilen ise 1 GB ramli bir sunucu işlerinizi rahatlıkla görecektir.

Öncelikle kendinize uygun olan ve işletim sistemi olarak CentOS 6 veya CentOS 7 kullanılan bir sanal sunucu kiralamalısınız. Geliştiricisi CentOS 6 ile daha uyumlu çalıştığını bildiriyor.  VPS sunucularımızı incelemek için Sanal Sunucu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sunucunuzu kiraladıktan sonra PuTTy ile root olarak bağlanıyoruz ve aşağıdaki komutu vererek kuruluma başlıyoruz.

yum -y install wget ; wget –no-check-certificate https://vpssim.com/install ; chmod +x install ; bash install

Verilen komutu sunucunuzda çalıştırdıktan sonra aşağıda da görmüş olacağınız dil ekranı gelmekte, bu ekranda bize en uygun olanı seçerek devam ediyoruz.

Dil seçimimizi yaptıktan sonra gelen ekranda bir takım ayarları belirlememiz gerekiyor, aşağıdaki ekranda da görülebileceği gibi bizden “Phpmyadmin Port”, “E-Posta”, “MariaDB Version” seçimlerimizi yapmamızı istiyor. Phpmyadmin portunuzu 100 – 65535 arasında seçebilirsiniz fakat buradaki listeden herhangi biri ile aynı olmaması gerekir.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra yüklemeye başlamak için verdiğiniz bilgileri kontrol etmenizi ve onay vermeniz isteniyor, aşağıda da görüldüğü gibi gerekli seçimi yaptıktan sonra yükleme işlemine devam edilebilir.

Ayarları kabul ettikten sonra beşinci adımda MySQL root kullanıcısı için şifre belirlememiz isteniyor.

Şifre belirleme adımını da başarı ile tamamladıktan sonra yükleme işlemimiz tamamlanıyor, aşağıda da görüldüğü üzere sunucumuzu VPSSIM ile kullanabilmemiz için gerekli bilgiler veriliyor. Bu bilgileri lütfen güvenli bir yerde not etmeyi unutmayın.

VPSSIM nasıl kullanılır?

VPSSIM’i kullanabilmek için öncelikle PuTTY kullanarak SSH bağlantısı yapmanız gerekiyor. Ardından eğer otomatik açılmaya ayarlanmış ise VPSSIM ana menüsü karşınıza direkt gelecektir, eğer otomatik açılmaya ayarlanmamış ise herhangi bir dizinde iken vpssim komutu vererek kullanıma hemen başlayabilirsiniz.

Bu adımlar size zor geldi ise sanal sunucu siparişinizi vermenizin ardından bize Destek Talebi gönderirseniz sizin için kurulumu ücretsiz yapabiliriz.